ALL ON FOUR VE SİX İMPLANT

ALL ON FOUR VE SİX İMPLANT

ALL ON FOUR VE SİX İMPLANT

Tam dişsiz bir ağızda, bu ağızın sabit  restorasyonu için iki seçenek bulunmaktadır. Birinci seçenek, 6 diş implantı kullanarak tam bir 12 diş takımının yerleştirilmesini içerir ve buna "All-on-6" denir. Bazı durumlarda ise ağız çinde bulunan anatomik yapılar maxsiller sünis, foremen mentale gibi sinirler All on for yapımı için ek cerrahi işlemler yapılması gerektirebilir ,Büyük cerrahi işlemlerden kaçmak ve sağlıklı bir diş yapısı için, Alternatif olarak, "All-on-4" implant tedavisi, dört implantın çene kemiğine yerleştirilmesini içerir.

All-on-4 implant tedavisi genellikle diğer geleneksel implant tedavilerine göre bir çok ek tedavi içermediği için standart implant tedavilerine göre daha ekonomiktir. Bu tedavi, diş kaybı yaşayan kişilere daha stabil, estetik olarak daha hoş ve fonksiyonel bir çözüm sunar. Ayrıca, bu yöntemde, diş implantlarının çene kemiğine yerleştirilmesi için genellikle kemik grefti veya ek cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulmaz, bu da tedavi sürecini daha kısa ve invaziv olmayan hale getirir.

ALL ON FOUR İMPLANT NEDİR?

İmplantların temel amacı, eksik dişlerin fonksiyonunu ve kişinin kaybolan estetiğini geri kazandırmaktır. Bir çene da normal ağız içi dişleri taklit etmenin en doğru ve ideali , her çene için 6 implant yapmaktır., ancak özel yerleştirme teknikleriyle All-on-four tekniğinde her çene için 4 implant yeterlidir. All-on-4 implant tedavisi, her çene için dört implantın yerleştirilmesini içerir. Tomografi ve sanal yazılımlar kullanılarak implantlar çene kemiğiyle uyumlu bir şekilde cerrahi ve steril ortamlarda bellenmiş kurallara göre çene kemiğine yerleştirilir ve implantlar kemikle birleşir ve implarların üstüne yapılan dişler, doğal ve kaybolmuş dişlerin yerini alır,hasta kaybolmuş olan doğal diş estetiğine ve çiğneme fonkisyonuna kavuşmş olur. Bu tedavi için yeterli kemik yoğunluğuna ve uygun kemik yapısına sahip olmanız gerekmektedir. Bu tedavide, çiğneme fonksiyonu ve estetik çözüm için implantlara hemen geçici bir protez yerleştirilir. Bu nedenle, implantların yerleştirildiği ilk aşamada tutma düzeyi belirli bir seviyede olmalıdır. Bu, kemik yapınıza bağlıdır, kemik yoğunluğunuz yetersizse, implantın başlangıçtaki tutması hemen yerleştirme için yeterli olmayabilir. Bu, Dental Kliniğimizde yapılan tarama teknikleriyle belirlenir.

All-on-four implant tedavisinde, ön tarafta iki, arka tarafta ise iki eğimli implant yerleştirilir. Arka taraftaki implantlar 17-30 derece arasında bir açıyla yerleştirilir. Amaç, çene kemiğinde daha uzun ve dayanıklı implantları kullanarak, yeterli uzunlukta implantlar kullanmaktır. Sonuç olarak, çene kemiğinin çiğneme yüzeyi artar.

All-on-four implant tedavisi, hem maliyet tasarrufu sağlar hem de geniş çaplı cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulmasını engeller. Hastalar daha az süre dental koltukta geçirir ve daha kısa sürede daha iyi bir proteze sahip olurlar. All-on-four implantlar genellikle bir günde yerleştirildiği için, "Bir günde gülümseme", "Aynı gün implant" ve "Aynı gün diş" gibi terimler bu tür implant tedavisini tanımlamak için kullanılmaktadır. Sonuç olarak, hastalar dişlerinin daha kısa sürede tamamlandığından dolayı memnun olurlar ve klinikte daha az zaman harcadıkları için stres seviyeleri azalır.

Adım Adım All-on-four implant tedavisi

İlk olarak, diş hekiminizle iletişime geçmeli ve gerekli muayenelerden geçmelisiniz. Öncelik, genel sağlığınızdır. Doktorunuzun genel sağlık durumunuzu ve ağız sağlığınızı dikkate alması önemlidir. Yeni diş 'de All-on-four implant tedavisi için işlem, hastanın durumunun değerlendirildiği 3D diş tomografisi ile başlar. İmplantlar sanal ortamda en iyi şekilde yerleştirildikten sonra ağıza yerleştirilir. Tomografi ile mevcut kemik yoğunluğunuz ölçülür ve All-on-four implantlar için uygunluğu kontrol edilir. Eğer All-on-four implant tedavisi kararlaştırılırsa, süreç doğal dişlerinizin ölçümüyle başlar. All-on-four implantlar için özel olarak geçici protezler yapılır. Cerrahi aşamada, All-on-four implantlar dikkatli bir şekilde ağzınıza yerleştirilir.

All-on-four implantlar için laboratuvarda yapılan geçici dişler diş hekimi tarafından ağza uygulanır. Bu tedaviyle, bir günde yeni dişlere sahip olursunuz. Bir günde yapılan dişlerinizle sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. All-on-four implant cerrahisi sonrası birkaç gün boyunca ağızda şişme ve morlukların olması normal kabul edilir. Tamamen iyileşmek birkaç gün sürebilir. All-on-four implantlar için yapılan geçici protezlere dikkat etmelisiniz. İlk iki ay boyunca ısırma ve sert hareketlerden kaçınmalısınız. İlk aylarda yumuşak gıdalar tüketmek, implantların iyileşmesi ve sağlığı için önemlidir.

All-on-four implantların bakımı için, normal fırçalama işlemine ek olarak, oral irrigatör ve diş arası fırçalar kullanmanızı öneririz. Su floss cihazları, implantların etrafını çok iyi temizler. İyi implant ve ağız hijyeni, implantlarınızın uzun ömürlülüğü ve sağlığınız için önemlidir. İşlem sonrası 3-4 ay sonra kalıcı dişleriniz yapıldığında, All-on-four geçici implantların görevi tamamlanmış olur. Diş hekimine düzenli olarak gitmenizi, ağız hijyenine maksimum özen göstermenizi ve All-on-four implantlara sahip olduktan sonra bir su floss cihazı kullanmanızı öneririz.

Bu konuda daha fazla bilgi için tıklayınız.

ALL ON FOUR VE SİX İMPLANT hakkında sık sorulan sorular

All on four implant nedir

"All-on-4" implant yöntemi, tam dişsiz hastaların üst veya alt çenelerinde tüm dişlerini yerine koymak için kullanılan bir diş implantı protokolüdür. "All-on-4" implantın temel özellikleri:
1. Dört İmplant: İsimde belirtildiği gibi, bu teknik genellikle dört diş implantı kullanır. Bu implantlar, protetik dişlerin üzerinde tutulmasına yardımcı olmak için çeneye yerleştirilir.
2. Hızlı Çözüm: All-on-4, diğer yöntemlere kıyasla daha hızlı bir restorasyon sağlayabilir, bu da hastaların daha kısa bir sürede tam bir diş setine kavuşmasına olanak tanır.
3. Kemiğin Korunması: Bu teknik, kemik greftine ihtiyaç duymadan, mevcut kemik yapısını kullanarak implantların yerleştirilmesini sağlar.
4. Sabit ve Fonksiyonel: Bu implantlarla desteklenen protezler sabittir, yani çıkarılamazlar. Hastalar, doğal dişlerle neredeyse aynı fonksiyonelliği yaşarlar.
5. Estetik ve Konfor: All-on-4 implantlar, estetik olarak hoş görünmekle kalmaz, aynı zamanda konforludur ve doğal diş hissini taklit eder.
Eğer bu konuda daha fazla bilgi için tıklayın

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ Form