Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

PERİODONTOLOJİ (Diş Eti Hastalıkları): Çene kemiğinin için de yer alan dişlerin etrafını  diş etini sarar. Diş etinin düzgün bir şekilde temizlenmemesi önemlidir. Düzgün bir şekilde fırçalanmayan diş eti cebinde zaman içerisinde bakteri birikmesi, bakteriler uzaklaştırma ise bir zaman sonra diş etinin iltihaplanmasına yol açar. Diş etleri bu süreçte hastalığın ilk belirtisi olarak kanamaya başlar. Diş eti kanaması ile oluşan diş hastalığı gingivitis olarak adlandırılır. Bu iltihaplanma sonucuna göre diş etinde kanamalar olur. Yetişkin insanlarda diş kayıpların büyük bir nedeni periodontal hastalıkların yarattıkları sorunlardan kaynaklanmaktadır. Diş eti hastalıkların önlenmesi daha sonra meydana gelecek diş kayıpların önüne geçer. 


Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları): Çene kemiğinin için de yer alan dişlerin etrafını  diş etini sarar. Diş etinin düzgün bir şekilde temizlenmemesi önemlidir. Düzgün bir şekilde fırçalanmayan diş eti cebinde zaman içerisinde bakteri birikmesi, bakteriler uzaklaştırma ise bir zaman sonra diş etinin iltihaplanmasına yol açar. Diş etleri bu süreçte hastalığın ilk belirtisi olarak kanamaya başlar. Diş eti kanaması ile oluşan diş hastalığı gingivitis olarak adlandırılır. Bu iltihaplanma sonucuna göre diş etinde kanamalar olur. Yetişkin insanlarda diş kayıpların büyük bir nedeni periodontal hastalıkların yarattıkları sorunlardan kaynaklanmaktadır. Diş eti hastalıkların önlenmesi daha sonra meydana gelecek diş kayıpların önüne geçer. 

Diş eti hastalıklarının başlangıç aşaması basit kanamalardır. Bu tür basit şekilde meydana gelen diş eti hastalığının tedavisi ile kolayca iltihaplanmanın önüne geçirilir. Tedavi edilme ise ve gerekli özen gösterilmese diş etinde iltihaplanmalar artar. Bu devam ettiği süreçte dişleri çevreleyen alveol kemikte kayıplar meydana gelir, dişlerin  çürük yokken sallanmalara yol açar ve bu şekilde dişler çekime gidebilir.

Sağlıklı diş eti diş fırçalama esnasında kanamaz, şekli portakal kabuğu şeklinde açık pembe şeklindedir. Eğer diş fırçalama ile diş eti kanar ise bir diş eti hastalığını düşündürür.

Diş eti hastalığının (periodontis) nedeni bakteri plağıdır. Diş eti hastalığının temeli olan bu bakteri plağının tedavi uzaklaştırılması ile diş eti hastalığı kolayca tedavi edilir.

Diş etini ve dişleri korumak çürük ve periodontal hastalıkların önüne geçmek için günde iki kez dişlerini fırçalamak gerekir. Gece yatmadan uyku anında tükürük salınım azalacağından dişler fırçalamadan yatıldığında bu tür yıkımlar artar. Bunların önüne geçebilmek için mutlaka gece yatmadan önce dişler fırçalanmalıdır. Bu şekilde dişler hem çürümeden hem de olası peridontal, diş eti hastalıklarının önüne geçilmiş olur.

Diş Eti Hastalıkların Belirtileri

Diş fırçalama sırasında ya da kendiliğinden kanama, Kötü ağız kokusu, Diş eti arasında iltihabi çıkması, Diş den ayrılmış diş eti gibi belirtileri vardır.

Diş eti hastalıklarının nedeni bakterilerdir. Dişler fırçalanmadığında oluşan bakteri plakları plakları tükürük ile birleştiğinde sertleşir, diş taşları oluşur. Bu diş taşları ağız ortamından uzaklaştırılmadığında zamanla kemiklere etti gösterir ve kemik erimelerine yol açar. Diş etin iltihaplanmaların ve çürükleri önlemenin çok basit bir yöntemi vardır.

Bu tür oluşacak bakteri plaklarını ağızdan uzaklaştırmak diş eti hastalıklarını ve çürüklerin oluşumunu kesin olarak engeller. Bunun için doğru fırçalama ve diş hekimliğinin koruyucu önlemler alması önem kazanır. Küçük yaştan itibaren kazandırılan fırçalama alışkanlıkları ile diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının önüne geçmiş oluruz.

Diş eti hastalıklarını oluşmasına ve yıkımın hızlanmasına etken olan faktörler vardır.

Bunların başında sigara gelir. İçindeki kimyasal maddeler ve ülseretif bir durumda olması sigara içen kişilerde zaman içerisin de diş etlerinde ciddi sorular oluşturur. Ergenlik, hamilelik menopoz gibi hormonsal değişikliklerin arttığında diş eti dokusunda değişiklikler meydana gelebilir. Bu dönemlerde daha dikkatli davranılmalı diş fırçalama ve diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir.

Çeşitli sistemik hastalıkların belirtileri direk olarak diş etlerinde etkisi görülür. Bunların içerisinde en önemli diyabet –şeker-hastalığı- en önemlisidir. Ağız kuruluğu olması  şeker düzeylerinin farklılaşması şeker hastalılarının diş eti ve diş etini çevreleyen kemiklerde ciddi tahribatlar oluşur. Bu tür hastalarda meydana gelecek kayıp dişlerin yerine yapılacak implantlarda dikkatli olmak gereklidir.

Antidepresanlar, bazı tansiyon, kalp, astım, ilaçları ve kortizon içeren sprey ilaçlar diş etlerinde ciddi sorunlara yol açabilmektedirler.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Diş eti hastalığını erken teşhisi kişinin kendi ellerindedir. Küçük kanamalarda ya da düzenli diş hekimine giden kişilerde periodontal diş eti hastalıkları, ortaya çıkması zordur. Fırçalama esnasında tükürükte görülen kanama basit bir diş eti hastalıkların habercisidir. Ve bunun tedavisi hem kolay hem de ucuzdur. Basit diş taşı, tartar temizliği ile sorun giderilir. Daha çok ilerlediği durumlarda periodontal diş eti ceplerin oluşumu durumda bunların temizlenmesi gereklidir. Bu tür temizlenme gerektiği taktir de cerrahi olarak iltihabi dokuların oradan uzaklaştırılması gerekir, kemik kaybı durumların da ise gerektiği taktirde kemik greft uygulamaları yapılabilir.

Diş etlerinin çeşitli nedenlerle çekilmesi de ciddi estetik sorunlara yol açar bu tip durumlarda diş etini eski yerine cerrahi yöntemlerle koyarak tedavisi mümkündür. Bu tür hastalıklara yakalanmamak ve dişlerinizi korumak için mutlaka dişlerinizi günde 2 kez fırçalamayı ve 6 ayda bir diş hekiminize gitmeyi  ihmal etmeyiniz.

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku