Dental Protez

Dental – Diş Protezler, eksik dişlerin tamamlanmasında kaybolan konuşma çiğneme estetik gibi  fonksiyonları yerine getirmek için ağız içine yapılan yapay dişlerdir. Dental – Diş protezleri yapıldığında yapılan protezlerin doğal dişleri estetik ve fonksiyon olarak çok iyi taklit etmesi beklenir. Bu şekilde de uygulamalar gerçekleştirilir. Ne kadar doğal dişe benzetilir ve teknik olarak bu doğal dişlere yakın yapılırsa yapılan dental protezler de o kadar başarılı olmuş olur. Böylelikle hastanın kullanım ve estetik ihtiyaçlarına en iyi cevap verilmiş olunur. 

Hareketli Dental Protez

Yaşam boyu kişiler , dişlerini kaybedip çiğneme fonsiyonlarını yerine getiremezler .Bu dudumda sağlık ve sindirim sisytemleri..

Sabit Dental Protez

Sabit protezler, İnsanlar çeşitli sebeple dişlerini kaybedebilirler.Bazen çürük bazen diş eti sorunları ile kaybaolan dişler ..

İmplant Destekli Sabit protez

Dental implantlar, hastaların kaybettiği dişlerinin eksikliğini gidermeye ve kemik rezorbsiyonunu önlemeye yönelik, çene kemi..

İmplant Destekli Hareketli Protez

İMPLANT ÜSTÜ HAREKETLİ PROTEZLER İmplant yerleştirildikten sonra yapılacak protezler sabit ve hareketli olarak planlanmakt..

DİŞ PROTEZLER

Dental, Diş Protezler, eksik dişlerin tamamlanmasında kaybolan konuşma çiğneme estetik gibi  fonksiyonları yerine getirmek için ağız içine yapılan yapay dişlerdir. Dental – Diş protezleri yapıldığında yapılan protezlerin doğal dişleri estetik ve fonksiyon olarak çok iyi taklit etmesi beklenir. Bu şekilde de uygulamalar gerçekleştirilir. Ne kadar doğal dişe benzetilir ve teknik olarak bu doğal dişlere yakın yapılırsa yapılan dental protezler de o kadar başarılı olmuş olur. Böylelikle hastanın kullanım ve estetik ihtiyaçlarına en iyi cevap verilmiş olunur. 

Ağızda bakıldığında karşıdan fark edilmeyen Dental – Diş Protezleri, yemek yerken doğal bir şekilde yediğimiz zaman protez başarılı bir protezdir, aksi durumlarda dental – diş protezler başarılı bir protez sayılmazlar. Diş hekiminin amacı kaybolan dişlerin yerine konan diş protezlerinin en iyi kullanımını sağlamaktır. Buna rağmen diş hekiminin çeşitli nedenlerle yapabilecekleri sınırlıdır. Bunu hastası ile iletişim halinde olarak, neyi ve nasıl yapacağını anlatarak, hangi dental protezin hastasına uygun olacağına karar vermesini gerekir. Bundan sonra hastaya anlatır ve protez işlemini yapmaya başlar. Bir protezin kalitesini hekim tecrübesi ve kullanılan malzemenin kalitesi belirler. Bu da zaman ile ortaya çıkar. Uzun süreli ağızda değişmeden kalan ve kullanımda ola protez başarılıdır. Ne olursa olsun protezler hiçbir zaman doğal dişlerin yerini alamazlar. Sadece taklit edebilirler.

Dental protezler kişilerin estetik görünüşlerini değiştirecekleri için kişilerin sosyal ve psikolojik tarafları güçlenir, yaşam kalitesi artar. Çiğneme yapamamadan doğan çeşitli sindirim hastalıkları ve beslenme kaynaklı hastalıklar daha da azalır. Bu durumda da insanların yaşam sevinci ve kalitesi artar.

Hastalara Uygulayabileceğimiz Dental, Diş Protezleri

Dental – Diş Protez çeşitleri olarak kısaca belirtirsek;

  • Sabit diş protez çeşidi

  • Hareketli protez çeşidi

Sabit diş protez; adından da anlaşılacağı gibi hastanın ağızında sabit olan bir protez çeşididir. Hasta bu tür protezleri günlük yaşamında söküp takamaz bunu doktor hastanın ağızına yapıştırarak kullanması sağlanır.

Sabit Diş Protezleri; Tek kronlar, laminalar köprüler implant destekli sabit protezler olarak belirtebiliriz.

Hareketli Diş Protezleri

Total Diş Protezleri: Total diş-dental protez total  diş protezlerinde hastanın ağızında hiç diş yoktur. Hastanın ağızında hiç diş yoktur. Hasta bütün dişlerini çeşitli nedenlerden dolayı kaybetmiştir. Bu tür hastaların protez kullanılması zordur. Konuşma ve çiğneme zorlukları yaşar.

Parsiyel Diş Protezleri Kısmi dişsizlik mevcuttur. Bu tür kişilerde kısman fonksiyonları sabit olsa da temizleme ve estetik sorunlar ortaya çıkabilir. Diş tutucu kancaların ön bölgede oluşturulması hastalarda estetik sorunlara yol açar.

Hassas Tutuculu Diş Protezleri daha çok kısmi dişsizlik durumlarda estetik olarak tutucu kancaları saklamak için kullanılan protez yöntemidir. Daha çok estetik amaçla kullanılır hareketli protezlere göre daha stabil ve estetik olmasına rağmen temizleme sorunu ortaya çıkabilir.

İmplant destekli Hareketli Protezler
Hastanın ağızda tam dişsizlik halinde yapılabilen protezlerdir. Bu tür protezlerde yapımı için sabit tercih edildiğinde ekonomik olarak ya çok pahalı gelir ve sabit yapılamaz bunun içindir ki implanttan destek alınarak hareketli bir protez tercih edilir.

Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Dental Protez
Bilgi Al